Хто контролює минуле, той контролює майбутнє; хто контролює теперішнє, той контролює минуле

“1984” Джордж Орвелл

Раніше по гранітних берегах Тікича гуляли трипільці, римляни, скіфи, татари. В XXI столітті Буцький каньйон приваблює не завойовників, а простих туристів, які шукають нових вражень і насолоджуються тишою природи. Подібний затишок панує і в краєзнавчому музеї смт. Буки, що знаходиться в будинку культури. Колекція експонатів порадує будь-якого дослідника, адже музейний фонд був зібраний людьми, які люблять свій край: Кондратюк Катериною Іванівною та Бабак Ларисою Анатоліївною.

Зайшовши в музей, відвідувачі бачать карту Гійома де Боплана, на якій Буки відразу виділяються на фоні інших містечок. В XVII ст. це був один із найвелелюдних населенних пунктів, що межував з диким степом.

Буки на карті в 1651 році

В той час це було вкрай непросте місце для життя. Скрізь чатувала небезпека. Навколо Буків були дикі ліси, повні небезпечних звірів. Це приваблювало козаків, які нічого не боялись і давали відсіч кочівникам, що наступали з півдня. Серед козаків були багато сміливців, а один з них увіковічнив своє прізвисько – в його честь було названо одне з урочищ Буцького каньйону.

Буцький каньйон лисакове фото легенда
Легенда про козака Лисака

Від руїни до процвітання

Епоха козаків була трагічною і після неї настало рабське кріпацтво. Так сталось, що саме тоді селище стало одним з найбагатших в окрузі. Стрімкі береги Тікича ідеально підходили для будівництва млинів. В XVIII-XIX столітті тут було збудовано 4 млини, найбільший з яких зберігся до нині. Лише в музеї можна побачити фото цієї будівлі, де ще є автеничний дах та вікна. 

заброшенная мельница 19 столетия
Буцький млин

В 1927 році за 900 метрів від водяного млина почали будувати першу сільську державну ГЕС в Україні. 2 роки трудились місцеві жителі і в листопаді 1929 року води Тікича ознаменували початок ери електрики в місцевості. 

первое электричество


Однозначно, то був час процвітання Буків. Згідно перепису 1926 року в Буцькому районі проживало 48 375 жителів. Весь цей люд жив в 23 селах і 7 хуторах. Уявіть, що тоді думали люди, які вперше побачили лампу накалювання. Це було диво, яке надихало. На щастя, збереглись рушники, що були присвячені початку та закінченню будівництва ГЕС. 

Рушник з роком початку будівництва ГЕС
Рушник з роком завершення будівництва ГЕС

Зараз це звучить дивно, але селище було районним центром до 1963 року. А в 1951 році (на хвилинку, тоді ще правив Сталін) всі навколишні землі були передані місцевому колгоспу “імені Леніна”. Вельми забавно в сьогоднішніх умовах виглядає той факт, що в цьому документі було перекреселено слово “Букської”, а зверху, ледь помітно, написано “Маньківської” Районної Ради.
*так, ми знаємо, що вірно писати “Буцької”, але тоді діяв інший правопис. 

Державний акт на вічне користування землею колгоспами Буки та Антонівка

Адміністративні перипитії перипитіями, а хлопці з дівчатами в Буках тоді скрутили не один калач. Гаряча кров тягнула не лише до дівчат, а й до спроб осмислити сьогодення. В цій справі досяг успіху Паламарчук Володимир Степанович. Він відчував магнетику магічних берегів і змалював їх у своїх творіннях. Найцікаві картини можна побачити лише в селищному музеї, але деякі є тепер і в інтернеті.

Роки проходять, але деякі краєвиди протягом 70 років практично не змінюються.

Символічно, що поряд з такими стрімкими берегами в 1961 році розпочалось будівництво Буцького телерадіо ретранстралятора.

То був час нових будівель: монументальних, модерних та по-своєму символічних.

буки клуб
Буцький міський будинок кульутри

Повінь 1980 року в Буках

Весною 1980 року найбільша вода в Тікичі була зафіксована на плівку. Уявіть, який тоді шум лунав довкола?

водоспад повінь вир 1980 наводнення
Тримаймось за ланцюг між минулим та майбутнім. А за що ж ще тоді триматись?
музей буки
Частина стенду з старими фотографіями всіх кучточків селища Буки

Все про буцькі раки, щуки та іншу живність можна дізнатись в нашій спільноті в ФБ — https://www.facebook.com/groups/bukycanyon.

Кращий мед? Краща розмова? Кращі люди? Кращий відпочинок? Все це знайдете на “Буцькій пасіці“.

Є гідне фото з каньйону? Порівняй його з нашою підбіркою якісних кадрів — https://www.instagram.com/buky_canyon.

Потрібна екскурсія? Нема питань, за цим номером знайдеш самих харизматичних гідів — 099-658-37-65.

Хочеш допомогти? Є ідея заробити мільярд? Уважніший за наших коректорів і знайшов помилку в тексті? Пиши про це в коментах до статті.

Кланяємось до долівочки — Василь Олексійович і Олег Петрович.

Категорії: ІсторіяОфтоп

3 Коментарі

vasologub · 17 Січня, 2020 о 00:19

: )

Юлія · 17 Січня, 2020 о 17:28

Класна стаття) тільки там з століттями про млини щось намутив)

    vasologub · 18 Січня, 2020 о 01:01

    Дякуємо :). Взавтра днем перевірю все і обновлю інформацію)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *